Amnarul (ĭgniarium)

Discuţii libere pe subiecte cu tentă istorică, propuse de către membrii comunităţii.

Amnarul (ĭgniarium)

Mesajde zmeu » Lun Apr 13, 2015 10:18 pm

Salutare tuturor.Ca si prima postare a mea in aceasta sectiune as vrea sa discutam despre aceste obiecte frumoase si semnificative dar cam greu de datat deoarece au ramas neschimbate de-a lungul secolelor.
Aceste zile am facut unele cercetari in acest sens si am fost uimit cum unele amnare sunt datate ca romane si sunt aproape egale cu cele ale epocii moderne, sau chiar "doar" de un mileniu mai tarziu. Iata un mic exemplu din textul de Fire Steels di V. Cacciandra e A. Cesati:
33vdifm.jpg

Acelasi truc se poate face si cu celelalte tipuri principale.
O alta surpriza. Aceasta tabela am descoperit-o într-un articol frumos al Muzeului Civic de Rovereto
http://www.museocivico.rovereto.tn.it/U ... idonio.pdf
243ovp2.jpg

Legenda spune ca anumite tipuri din aceste amnare au fost folosite de catre pastori in Campia Mare maghiara si in Carpati.Utilizarea amnarului in aceste regiuni a durat pana in urma cu 70 de ani.
Deci,intr-un final mi se pare destul de greu sa le datezi fara referire la contextul lor sau fara inscriptii,decorastii sau tipuri foarte specifice,asa majoritatea amnarelor ce se gasesc in retea sunt iremediabil definite in "romane sau "medievale" (probabil pt.probleme economice),dar foarte putin sau nimic se stie despre amnarele din "600","700" si de ce nu "800"

aici aveti pe scurt istoria lui:
istoria lui:

Se pare ca amnarul era deja în uz înca din epoca romana:desi in 1824, a fost inventat chibritul , amnarul a fost utilizat in continuare, fiind foarte util in anumite situatii cum ar fi conflictele mondiale si in momentele dificile ale economiei (perioade în care chibriturile au avut un cost ridicat și se gaseau foarte rar). Amnarul este un instrument din oțel , forjat si calit, construit de fierar: era batut pe o piatra foarte tare pentru a produce scantei cu care activeaza arderea pe momeala. De obicei ca momeala se folosea o ciuperca, (Fomes fomenterius) sau alte materiale, cum ar fi bumbacul, papura, etc ..., cu adaos de sulf sau în special de azotat de potasiu, usor de gasit în peretii umezi ai grajdurilor.

De ce se produc scantei?

În momentul de percuție, piatra fiind mai grea decat otelul, zgarie metalul si face sa se desprinda bucati mici, care sunt proiectate in aer devenind scantei; acest lucru se intampla datorita energiei termice care este dezvoltata in momentul percutiei.
un video interesant in care reproduce modul in care era utilizat
http://www.archeologiasperimentale.it/v ... iarino.wmv

O alta informatie interesanta ce am descoperit-o de recent este ca duritatea materialului din ce se producea amnarul trebuia sa fie de 800-900 wickers

mod de forjare:
acciarino1.jpg

acciarino2.jpg

acciarino3.jpg

acciarino4.jpg

acciarino5.jpg

acciarino6.jpg

acciarino7.jpg

acciarino30.jpg

acciarino54.jpg

acciarino57.jpg

acciarino24.jpg

acciarino23.jpg

alte exemple si link-uri utile:
1348240369.jpg

2d6v7q.png

http://www.zoo-schwerin.de/zooverein/pd ... 6b62f9.pdf
http://association-orchis.over-blog.com ... 66756.html
Dupa cum am spus si pe celalalt forum as dori sa cream o galerie foto cat mai vasta cu aceste amnare si daca se poate sa le si identificam.Va invit sa postati direct aici fotografiile dvs cu amnare pentru a imbogatii acest album colectiv.
In acelasi timp sunt bun venite orice fel de informatii suplimentare in legatura cu aceste amnare.
Sper ca nu v-am plictisiit prea mult :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
zmeu

Detector: GM3+

Re: Amnarul (ĭgniarium)

Mesajde zmeu » Lun Apr 13, 2015 10:35 pm

Amnare descoperite in Romania:

descoperite de catre cristi213
IMG_20150329_220833.jpg

IMG_20150317_140752.jpg

descoperite de catre marian68
IMG_20150323_184709.jpg

IMG_20150313_105110.jpg

descoperite de catre HORATIUS
20150412_133409.jpg

20141118_103127.jpg

descoperit de catre nicolae
20150115_161851.jpg

descoperit de catre gs777
DSC01517.JPG
zmeu

Mesajde digger » Lun Apr 13, 2015 11:21 pm

Ooo...Excelentă temă și prezentare Darius. :) Foarte variate ca formă și perioadă, sunt deja destul de multe amnare descoperite de amatori în România.Ce mă intrigă, este nesiguranța cu care sunt datate de către specialiști, cu experiență chiar.O să fac și eu o recenzie cu pozele amnarelor găsite de mine și le voi posta pe acest topic.
"You laugh at me because i'm different , I laugh at you because you're all the same"
digger

Detector: Garrett GTI 2500 , Detech EDS Plus II

Mesajde digger » Dum Apr 19, 2015 11:04 pm

Amnarele descoperite de către subsemnatul :

P.S. 1 - În ultima imagine de asemenea 2 amnare (printre catarame si ace de păr), descoperite de către amicul "vitelius" (cel din dreapta sigur de proveniență romană).
P.S. 2 - Invit membri forumului care au descoperit amnare să le posteze pe acest topic, pentru o eventuală discuție pe tema acestui gen de obiecte.
"You laugh at me because i'm different , I laugh at you because you're all the same"
digger

Mesajde zmeu » Lun Apr 20, 2015 12:47 pm

Tin sa-ti multumesc pentru contributia adusa,sunt niste amnare demne de invidiat!
Revenind la discutia noastra mi se pare straniu ca aceste obiecte sunt aproape inexistente sau slab reprezentate in colectiile etnografice,de exemplu.Daca stam sa ne gandim in fiecare casa trebuia sa existe macar unu!
Chiar si memoria de utilizare ale acestor amnare pare ca a disparut asfel incat explicarea functionari acestora este limitata la arheologia experimentala! Dupa rationamentul nostru amnarele au fost inlocuite doar un secol sau un secol si jumatate in urma.Si inainte de aceasta data amnarele de buzunar au fost niste elemente comune si recunoscute incat au aparut pe monede,pe steme heraldice, pe steaguri..chiar si protagonistii unui basm de Andersen (datat 1835). Nu gasiti curioasa aceasta "cenzura"?
zmeu

Mesajde digger » Mar Apr 21, 2015 3:56 pm

Întradevăr dispar destul de rapid din folosinţă aceste obiecte candva indispensabile.Probabil începutul erei industriale şi a modernismului, le-au făcut desuete.Totuşi în comunităţile rurale de la noi au fost folosite până târziu, chiar şi cu mijloace mai facile la îndemână de a aprinde un foc...
digger

Înapoi la Dezbateri cu tematică istorică