Mestereala de iarna

Metode şi tehnici non-distructive de curăţare, conservare, ambalare şi stocare a descoperirilor.

Mestereala de iarna

Mesajde Casio » Mar Feb 04, 2014 9:47 am

Salutare tuturor.
Pentru ca vremea de-afara nu e prielnica pentru iesiri, am avut vreme sa mai mesteresc cate ceva. Nu stiu daca am nimerit bine sectiunea de pe forum, dar daca nu e ok, o sa rog un admin sa mute topicul. Se poate totusi spune ca are legatura cu "conservarea" - e o plansa ce cuprinde cele mai comune tipuri de munitie pentru armament portativ gasite la noi in diverse zone.

Sper sa va placa. Si ca sa nu fie discutii stupide gen "du-le la isu" si alte asemenea, precizez ca nu mai contin substante interzise, capsele sunt trase si tuburile sunt gaurite. :roll:

Imagine

Bafta.
C
Casio

Detector: C-Scope CS1MX

Re: Mestereala de iarna

Mesajde luci » Mar Feb 04, 2014 10:37 am

Fain tabloul. O singura observatie, mai... estetica. Binderele alea de plastic alb nu se incadreaza in peisajul vechi. Poti incerca cu ceva tablita de cupru lustruita si data cu lac sau corodata cu amoniac.
In rest, toate felicitarile!
Luci
luci

Detector: EDS Winner

Mesajde Cristibv » Mar Feb 04, 2014 11:10 am

Decat sa stea intr-o cutie mai bine asa.
Too much spade work is better than too little.Sweat saves blood.
Cristibv

Detector: XP Adventis 2

Mesajde Casio » Mar Feb 04, 2014 11:20 am

Da, soriceii albi sunt o problema, la momentul respectiv nu am gasit negri sau alta culoare, dar in timp oi gasi ceva mai potrivit ;)
Casio

Mesajde girbaciu » Mar Feb 04, 2014 2:30 pm

salut ,totul e intregit de etichete ,like de la mine :) bafta !
girbaciu

Detector: xp deus

Mesajde blackleo » Vin Mar 28, 2014 9:12 pm

Salutare !

Eu curat foarte bine piesele de plumb cu detartrant, le tin 24 ore in solutie si dupa aceea curatate cu apa calda si cu periuta ies ca noi. Asta in cazul in care nu vrei sa ramana patina.

Cu stima.
Oamenii se impart in doua categorii: unii cauta si nu gasesc, altii gasesc si nu sunt multumiti.
blackleo

Detector: garrett euroace

Mesajde zaherr » Dum Mar 30, 2014 9:48 am

frumos realizat! bravo!
daca ai drum pe la Ploiesti si daca vrei sa pui pe panou si ceva de la americani, iti dau eu un tub si un proiectil de 12.7×99mm.
zaherr

Detector: Fisher F5 11"DD

Mesajde Casio » Lun Mar 31, 2014 8:35 am

Multumesc Zaherr, dar am deja tuburi de 12,7 si .50. Placa aceasta cuprinde doar calibre mai mici de 12mm sa zicem, cele mai comune modele din perioadele respective. Sigur ca mai sunt si altele mai mari si mai mici, dar am preferat sa pun doar unele din care am mai multe bucati.
Poate candva voi face si una cu 12.7, .50, 14.5 etc... ;)
Casio

Mesajde Casio » Lun Mar 31, 2014 8:39 am

Multumesc de idee, dar prefer sa pastrez patina pe obiecte. Ajuta la protejarea respectivelor piese. Vorba aia, oricat le-ai curata, raman lucioase doar cateva zile, apoi oxidarea reincepe. Si macar asa isi arata adevarata vechime. Daca le-as curata, nu ti-ai putea da seama daca au fost fabricate ieri sau acum 100 de ani.

Numai bine.
C

blackleo scrie:Salutare !
Eu curat foarte bine piesele de plumb cu detartrant, le tin 24 ore in solutie si dupa aceea curatate cu apa calda si cu periuta ies ca noi. Asta in cazul in care nu vrei sa ramana patina.
Cu stima.
Casio

Mesajde zaherr » Lun Mar 31, 2014 1:39 pm

ok! atunci astept sa faci si panoplia cu calibre mai mari. :)
zaherr

Detector: Fisher F5 11"DD

Înapoi la Curăţire şi conservare