camasa de zale

Propuneri, dezbateri, privind construirea şi experimentarea în regim de amator a aparaturii, echipamentelor, accesoriilor.

Re: camasa de zale

Mesajde girbaciu » Joi Iun 12, 2014 3:00 pm

Duras scrie:Arata foarte bine si te felicit pentru perseverenta.Ai adaptat clestele de taiat?

Salut,l-am adaptat dar s-a si ciobit gura posibil tot din cauza asta. Acum am alt cleste de taiat dar nu am mai polizat din el...
girbaciu

Detector: xp deus

Mesajde girbaciu » Vin Iun 20, 2014 9:40 pm

salutare, va arat cum arata foarfecele pentru taiat sarma ( prima are axul rupt si e ciobita in gura iar a doua are varful spart ) si stadiul la care am ajuns cu camasa ,am facut deja fata si spatele si urmeaza manecile si bucatile care vin sub brate .pot sa va mai spun ca sarma pe care am luat-o cantarea 14,5 kg si probabil voi mai avea nevoie de vre-o 3 kg de sarma pt a termina ce am inceput. am pus poncho-ul ,pe care l-am facut deja, pe mine si arata destul de bine dar ,frateee, nu stiu cum puteai sa lupti prea mult cu asa ceva pe tine .daca purtai camasa pe tine mult timp iti distrugea coloana .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
girbaciu

Mesajde Duras » Vin Iun 20, 2014 10:42 pm

Ai avansat foarte mult.In curand o vom vedea terminata.Clestii si-au aratat si ei limita la atatea operatiuni de taiere.Oare cum faceau in vechime sa produca zalele?
Duras

Detector: Garret Ace 250

Mesajde Cornelius » Sâm Iun 21, 2014 3:44 pm

Cand te gandesti ca de obicei era purtata in combinatie cu platose, coif si diferite alte aparatori pentru umeri, coate si genunchi, rezulta per total o greutate si mai mare.
Intradevar , interesant de stiut cum fabricau zalele.
Bafta!
Cornelius

Detector: ACE 250, AT GOLD

Mesajde girbaciu » Dum Iun 22, 2014 3:20 pm

cred ca cine isi permitea o camasa de zale , coif si diferite alte aparatori ,isi permitea si un cal cu care sa fuga pe campul de lupta,ceea ce usura foarte mult efortul facut de luptator...
...si daca tot veni vorba de coif ,urmatorul proiect cred ca o sa fie ''ridicarea'' unui coif dintr-o singura foaie de tabla :) cam ca aici : http://www.google.ro/url?url=http://www ... 0mK-9I72SQ
girbaciu

Mesajde girbaciu » Joi Iul 03, 2014 7:08 pm

am ajuns la final cu proiectul meu , a iesit o camasa destul de reusita :) mai trebuie s-o retusez pe ici pe colo ... are in jur de 15000 inele si aproximativ 15-16 kg .gresala pe care am facut-o e ca o camasa reala are aproximativ 8-10 kg , eu am folosit sarma mai groasa si evident a iesit mai grea (cu o sarma mai subtire dar inele nituite ,pt rezistenta ,iesea mai usoara).oricum ,una peste alta ,a iesit bine :)
girbaciu

Mesajde girbaciu » Joi Iul 03, 2014 7:10 pm

inca o poza :)
girbaciu

Mesajde digger » Joi Iul 03, 2014 8:15 pm

Wow...Foarte fain.Felicitări.Aşteptăm şi varianta soft.Poate continui şi cu alte accesorii de echipament militar medieval.
"You laugh at me because i'm different , I laugh at you because you're all the same"
digger

Detector: Garrett GTI 2500 , Detech EDS Plus II

Mesajde Cornelius » Joi Iul 03, 2014 8:35 pm

Trebuie testata!
Palosul il aduc eu :-).
Cornelius

Detector: ACE 250, AT GOLD

Mesajde girbaciu » Joi Iul 03, 2014 8:39 pm

digger scrie:...Aşteptăm şi varianta soft.Poate continui şi cu alte accesorii de echipament militar medieval.

...varianta soft e foarte greu de facut :) ,dar nu imposibil . urmatorul proiect : voi incerca sa fac un coif medieval dintr-o singura bucata de tabla ...
girbaciu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Home made