camasa de zale

Propuneri, dezbateri, privind construirea şi experimentarea în regim de amator a aparaturii, echipamentelor, accesoriilor.

Re: camasa de zale

Mesajde girbaciu » Lun Mai 26, 2014 7:20 pm

ynaovidiu scrie:Poate si cateva cuvinte despre eficienta lor... :lol: :lol: :lol:
ynaovidiu

... sunt inutile in ziua de azi . dar satisfactia de a face ceva inutil doar pt sufletelul meu ''iz priceless'' ;)
girbaciu

Detector: xp deus

Mesajde girbaciu » Lun Mai 26, 2014 7:28 pm

Cornelius scrie:Un proiect superinteresant!
Ce fel de sarma folosesti?

sarma e de 2.0 galvanizata ,iar axul pe care fac inelele este sarma de 8.0 . de 100 lei poti lua toata sarma necesara , dar asta e partea usoara :)).axul se poate baga in bormasina si poti face spirale de pana la 15000 inele in cateva ore(echivalentul a trei sferturi din nr de inele din camasa).
girbaciu

Mesajde Duras » Lun Mai 26, 2014 8:40 pm

Ma gandeam ca ti-ar fi fost utila o ghilotina prinsa pe menghina,care sa taie perpendicular pe bucla,poate doar pe cativa centimetri si debitarea lor ar fi foarte rapida si perfect circulara.Partea de jos a ghilotinei ar trebui sa fie cilindrica,iar lama de taiere de doar cativa centimetri pentru o solicitare minima a partii de jos si a parghiei.
Duras

Detector: Garret Ace 250

Mesajde Duras » Lun Mai 26, 2014 8:43 pm

Sau si mai simplu polizeaza falca de jos a clestelui de taiat incat sa devina cilindric macar un centimetru.
Duras

Mesajde girbaciu » Mar Mai 27, 2014 7:20 am

Duras scrie:Sau si mai simplu polizeaza falca de jos a clestelui de taiat incat sa devina cilindric macar un centimetru.

salut , la chestia asta m-am gandit si eu ,si cred ca o sa rezolv problema azi...!
girbaciu

Mesajde blackleo » Mar Mai 27, 2014 7:37 am

Salutare !

Daca stai bine cu muschii sa tai mai multe spire o data ? Spor la treaba. Cumpara-ti un metru de croitorie daca nu ai pt. ca o sa ai comenzi acusi de la gladiatoarele noastre.

Acum serios , faina treaba si te admir pt. rabdare.

Stima.
Oamenii se impart in doua categorii: unii cauta si nu gasesc, altii gasesc si nu sunt multumiti.
blackleo

Detector: garrett euroace

Mesajde girbaciu » Mie Iun 11, 2014 9:31 am

salutare , am inaintat cu camasa mea de zale si am ajuns la aproximativ 9100 inele tesute deja . mana dreapta a inceput sa se resimta din cauza taiatului de inele dar ''coafura rezista'' .pot sa spun ca imi place foarte mult cum iese si o sa va tin la curent cu progresele facute .
pentrt moment cateva poze :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
girbaciu

Mesajde Deepscan » Mie Iun 11, 2014 11:43 am

Nu e cam lunga pt o camasa de zale? sau o faci camasa de noapte? Respectele mele !
Imagine
Deepscan

Detector: E-trac, Lorenz X5, EDS

Mesajde girbaciu » Mie Iun 11, 2014 6:06 pm

Deepscan scrie:Nu e cam lunga pt o camasa de zale? sau o faci camasa de noapte? Respectele mele !

:) ce vezi in poze se uneste sub forma unui tub si e bucata de sub brate in jos ;) aveti un pic de rabdare :))
girbaciu

Mesajde Duras » Mie Iun 11, 2014 7:56 pm

Arata foarte bine si te felicit pentru perseverenta.Ai adaptat clestele de taiat?
Duras

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Home made