Detectoare home made

Propuneri, dezbateri, privind construirea şi experimentarea în regim de amator a aparaturii, echipamentelor, accesoriilor.

Detectoare home made

Mesajde vulpea » Lun Ian 13, 2014 7:20 pm

In trecut am avut printre alte hobby-uri si electronica.La inceput am crezut ca se pot face detectoare de metale si acasa sau pe genunchi cum se zice in popor.Unii au incercat si vad ca le-a reusit cate ceva din toata truda lor.Parerea mea ca neaparat iti trebuie un oscilator si piese de foarte buna calitate.Personal nu recomand.
http://www.youtube.com/watch?v=UcFS8nteQvw
http://www.youtube.com/watch?v=jqmK64nR3RA
Nu conteaza daca esti sarac sau bogat. Conteaza sa ai bani!
vulpea

Detector: Garett Ace 250

Re: Detectoare home made

Mesajde digger » Lun Ian 13, 2014 8:00 pm

Componentele folosite trebuie întradevăr să fie de calitate , succesul oricărui proiect home-made , precum şi aparatură de măsură şi control la dispoziţie.Era o soluţie de compromis într-o perioadă , când detectoarele de fabrică aveau preţuri exorbitante.Ceea ce aţi prezentat în link-urile de pe youtube , sunt doar nişte experimente palide , ca de altfel şi rezultatele rudimentare în practică ale acestor B.F.O. (beat freqvency oscillator) , fiind bune cel mult la detecţia firelor de tensiune şi / sau a ţevilor metalice din pereţi...Pasionaţi de electronică români , au realizat detectoare bunicele după scheme consacrate , fie ele VLF sau PI , abandonând aceste proiecte odată cu înmulţirea din ultimii ani a ofertelor de cumpărare de pe piaţa de profil , a unor branduri cu un raport calitate / preţ foarte bun.
"You laugh at me because i'm different , I laugh at you because you're all the same"
digger

Detector: Garrett GTI 2500 , Detech EDS Plus II

Mesajde PL500 » Lun Ian 13, 2014 10:12 pm

Detectoarele PI sunt mult mai usor de abordat intr-o realizare diy
avand f. bune calitati in ceea ce priveste "puterea" de penetrare.
Din nefericire aceast gen de detectoare stau prost la capitolul
posibilitate de a discrimna materialul din care este confectionat
obiectul ce se doreste a fi detectat.
Sunt in curs de a construi un detector PI (polish version) ce se vrea
a fi de fapt un minidetector, cu bobina mica de 5-10 cm diametru,
principala cerinta ar fi sa o pot introduce in groapa partial sapata.
Am strans majoritatea pieselor (am si LF357 f. greu de gasit),
pcb-ul este gata, astept dispozitia care sa ma mobilizeze pt. restul.
Daca proiectul merita voi incepe demersul sa-l autorizez, stiu
ca in judetul meu a mai autorizat cineva un detector de constructie
artizanala, deci poteca este oarecum batatorita.
PL500

Detector: EDS Winner

Mesajde luci » Mar Ian 14, 2014 11:41 am

Am cochetat si eu candva cu ideea, am construit un PI, dar rezultatele erau destul de slabe(mai slab decat fostul meu F2) ca adancime.
Discriminare ioc, partea de caroserie destul de greu de realizat... asa ca am recuperat piesele si am declarat proiectul "mort".
In plus, piesele adunate si munca depusa ajung undeva aproape de pretul unui detector. Mai intervine tija, carcasa aparatului si protejarea bobinei, lucruri care sunt greu de facut acasa si sa se compare cu cele din fabrica.
Dar... asta e gandirea mea de acum. Sigur sunt altii MUULT mai priceputi decat mine care nu depun atata efort in realizarea unui detector home-made( si poate lor le mai si iese :) )
luci

Detector: EDS Winner

Înapoi la Home made