John si satelitul

Conversaţii, dezbateri, generalităţi, pe teme de detecţie a metalelor.

John si satelitul

Mesajde Deepscan » Lun Ian 16, 2017 4:56 pm

Intamplare este reala si m-am decis sa o fac publica intrucat am aflat zilele astea ca tehnica functioneaza inca si face victime noi printre cei slabi de inger.
Telefonul suna si un client imi solicita ajutorul in vederea localizarii unei comori ascunse de haiduci. Dupa stabilirea detaliilor legate de data si costuri , vine si ziua in care ma pun pe drum.
Clientul era un batran trecut de 80 de ani, dar se vedea pe fata lui ca era o persoana hotarata.
Cand ajungem la “ locul faptei ” , adica unde trebuia sa facem detectia , il rog sa imi relateze si mie cum sunau informatiile initiale si care era sursa lor , pentru a-mi face o idee tehnica despre ce cautam ( dimensiune, adancime, metal, ambalaj,etc) , sa stiu ce detector trebuie sa folosesc.
Imi povesteste ca pe vremea cand bunicul lui era copilandru fusese dat ca sluga la niste ciobani undeva prin nordul tarii si acolo intalnise intr-o zi un batran care il intrebase de unde este si ii spusese ca el fusese haiduc si ingropase langa satul bunicului o comoara. Ii descrise locul si anii au trecut….a cautat bunicul,nimic, a cautat tatal clientului, iarasi nimic; acum cauta si el.
Era la a 3-a incercare de localizare a ceea ce el numea “ comoara mea”. .....

Am incercat de mai multe ori sa public tot textul dar nu pot, continuare o gasiti mai jos,
http://deepscan.ro/category/povesti
Imagine
Deepscan

Detector: E-trac, Lorenz X5, EDS

Re: John si satelitul

Mesajde digger » Mar Ian 17, 2017 3:11 am

:lol: :lol: :lol:
Faină relatarea.M-ai binedispus Cristiane.România are resurse nelimitate de aer, apă şi fraieri. :P
"You laugh at me because i'm different , I laugh at you because you're all the same"
digger

Detector: Garrett GTI 2500 , Detech EDS Plus II

Înapoi la Discuţii de interes general