Modificare legislativa...

Norme juridice privind activitatea de detecţie a metalelor, comercializarea / deţinerea detectoarelor de metale, permisiuni, conduită, regimul juridic al bunurilor ce aparţin patrimoniului cultural naţional mobil, situri arheologice, etc.

Modificare legislativa...

Mesajde Deepscan » Mie Oct 29, 2014 10:29 am

Zilele trecute m-am vazut la o bere cu un amic care este si avocat. Printre alte can-canuri imi spune si de modificarea legislatiei intr-un sens negativ si de neinteles pt el.
Conform Legii nr.258 din 2006 :
„Art. 27. Accesul cu detectoare de metale şi utilizarea lor în zonele cu patrimoniu arheologic, fără autorizarea prealabilă prevăzută la art. 5 alin. (13), constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani şi confiscarea detectoarelor.“
Iar acum vine partea interesanta a noii legi
Conform Legii nr.187 din 2012:
"Accesul cu detectoare de metale sau utilizarea lor in zonele cu patrimoniu arheologic, fara autorizarea prealabila prevazuta la art. 5 alin. (13) , constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani. "
Pt cine au modificat astia legea ? Nu cumva pt prietenii lor braconierii ?
Imagine
Deepscan

Detector: E-trac, Lorenz X5, EDS

Re: Modificare legislativa...

Mesajde Cornelius » Mie Oct 29, 2014 1:47 pm

Sa inteleg ca nu se mai confisca detectoarele?
Apoi pedeapsa s-a cam injumatatit.
Cornelius

Detector: ACE 250, AT GOLD

Re: Modificare legislativa...

Mesajde Johny35 » Mie Oct 29, 2014 5:46 pm

Hmmm...poate este făcută pentru colegii cu masina de teren,înmatriculată pe IF..care vizitează frecvent siturile arheologice din Oltenia..
P.S. Destul de probabil,băieții mai sus mentionati..sunt membrii ai cel puțin unuia dintre forumuri..si pot spune ca nu fac decât sa strice imaginea si așa subreda in fata arheologilor,a tuturor colegilor care practica detectie din pasiune si pentru istorie.
Când cauti comori,nu sapi in nori,ci in pământ..
Johny35

Detector: XpDeus

Înapoi la Legislaţie