interpretarea legislatiei

Norme juridice privind activitatea de detecţie a metalelor, comercializarea / deţinerea detectoarelor de metale, permisiuni, conduită, regimul juridic al bunurilor ce aparţin patrimoniului cultural naţional mobil, situri arheologice, etc.

interpretarea legislatiei

Mesajde ecristian » Lun Aug 25, 2014 3:45 pm

in ultima vreme am avut ceva discutii cu unii colegi referitor la afirmatia doamnei politist pe la min 25... http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Speci ... e+Romaniei "deja de la prima descoperire se intra in registrul penalului" cu alte cuvinte daca detectam intr un anume loc o moneda medievala turceasca a doua oara nu mai avem ce cauta acolo.. :)) are cineva idee la ce lege se refera doamna? haideti sa incercam sa clarificam aceasta situatie...
ecristian

Detector: Garrett Propointer

Re: interpretarea legislatiei

Mesajde Cornelius » Lun Aug 25, 2014 9:03 pm

Salut.
In opinia mea, doamna comisar nu se refera la nici o lege, pentru simplul fapt ca nici nu exista specificat nicaieri asa ceva.
Probabil afirmatia este strans legata de nefericita si neinspirata patanie a colegului Tudor.
Inainte sa pretinzi asa ceva, trebuie totusi modificata legea patrimoniului, cred ca asta este si esenta reportajului, iar
realitatea este ca actuala lege, pe zi ce trece, este din ce in ce mai deficitara...
Cornelius

Detector: ACE 250, AT GOLD

Re: interpretarea legislatiei

Mesajde ecristian » Mar Aug 26, 2014 8:50 am

salut,
nici eu nu am gasit nimic,dar poate cineva de la patrimoniu urmareste acest forum si ne lumineaza..daca e ceva de luminat..
ecristian

Detector: Garrett Propointer

Înapoi la Legislaţie